Olimpos Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Olimpos Rpg

Percy Jackson ve Olimposlular ile Olimpos Kahramanları serilerinden esinlenilerek oluşturulmuş, zirvedeki rpg forum sitesi.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Düello

5 posters
YazarMesaj
Edward J. F. Newgate
Apollon'un Çocuğu/Kulübe Lideri/Canavarlara Karşı Korunma Eğitmeni
Edward J. F. Newgate

Düello Empty
MesajKonu: Düello   Düello Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 6:41 am

Düello ile derdim nedir. Düello iki kişi arasında bir onur sorununu çözmek için belirli kurallara göre eşit şartlar da öldürücü silahlarla yapılan dövüştür. Düello terimi tarihin ilk sahnelerinde yerini almış ve 18. yüz yılların sonuna kadar yasal bir yöntem olarak kalmıştır. Düello da amaç iki kişinin aynı şartlar altında (bkz: silah, zırh vb.) bir hakem eşliğinde belirli sorunları çözmek için yapılan bir dövüştür. Sonu düello yapma amacına göre ölüm ile bitebilir. Son söylediğim bizim için önemli değil ancak bizim düello kurallarımızda üç büyük çocuklarının güçlerini serbestçe kullanabilir şeklinde bir kural var. Bu düellonun asıl kurallarına ve PJO serisine ters düşmekte. Seride Percy yaptığı düelloların hiç birinde sudan gelen gücünü kullanmadı. Savaşlardan söz etmiyorum. Eğer özel güç kullanırsa savaş olur. Buna bağlı olarak üç büyüklerin çocukları ve normal melezler eşit şartlarda dövüşebilmeli. Çünkü üç büyüklerin güçleri daha fazla olsa dahi normal tanrılardan çocuklarına geçen güçlerde var. Eğer üç büyük melezi bir rakip ilahi bir güç kullanırsa örnek olarak yıldırım, bir Demeter çocuğu toprak ile bunu nötrleyip doğal bir savunma mekanizması kurabilir...

Bunu şu şekilde reddedebilirsiniz. Bir rol oyununda ki kurguya, akıcılığa bakıyoruz diye. Ancak bir üç büyük çocuğu kurgusal olarak o kadar avantajlı başlıyor ki işe rakibinin rp yapma isteğini yok ediyor. Çünkü kurgusal olarak kısıtlanan normal melez çıkış olarak klasik ve basit bir kurgu yapmakta buluyor. Bana sorarsanız bu yöntem adil değil. Tabi size kalmış Smile
Sapphire Nylenia Demexas
Thanatos'un Çocuğu
Thanatos'un Çocuğu
Sapphire Nylenia Demexas

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 12:34 am

Kesinlikle katılıyorum. O zaman bunun bir mantığı yok ki. Üç büyüklerin çocuklarının gayet güçlü özel güçleri var ve karşısında biz kendi güçlerimizi kullanamayacaksak ve bir şey yapamayacaksak düelloya girmeye bile gerek yok bence. Ya özel güçler tamamen yasaklansın ya da her melez özel gücünü kullanabilsin. Özel güç kullanımı için olsa olsa zaman kısıtlaması getirilmeli bence. Bu kuralın düzenlenmesi çok çok iyi olur Neutral
Sapphire Nylenia Demexas
Thanatos'un Çocuğu
Thanatos'un Çocuğu
Sapphire Nylenia Demexas

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 1:28 am

Flood olduğunun farkındayım ama aynı şey sihirli eşyalar için de geçerli Neutral Üç büyüklerin melezleri sihirli eşyalarını kullanabiliyorsa ve diğer melezler kullanamıyorsa, bu da büyük bir haksızlıktır Neutral
Marcus L. Stanislaus
Zeus'un Çocuğu/Kulübe Lideri/Canavarlara Karşı Korunma Eğitmeni
Marcus L. Stanislaus

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 3:41 am

Sihirli eşya konusunda bir şey diyemem fakat kurguya göre bile, üç büyüklerin çocuklarının diğerlerinden üstün olduğu açık bir şekilde dile getirilmiş. Her üye tabii ki eşittir, fakat bu kurguyu yıkacağımız anlamına gelmez.
Lucifer J. Morgenstern
Hades'in Çocuğu
Hades'in Çocuğu
Lucifer J. Morgenstern

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 3:47 am

kurguda hephaistos çocuğu leo üstünlüğünü bir çok kez kanıtladı diye düşünüyorum.............
Sapphire Nylenia Demexas
Thanatos'un Çocuğu
Thanatos'un Çocuğu
Sapphire Nylenia Demexas

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 3:49 am

Benim karşı çıktığım şey şu. Tamam üç büyüklerin çocukları daha üstün olabilir ama *eşit* koşullarda üstün olsunlar. O özel gücünü kullansın karşıdaki özel gücü varken kullanamasın, bu cidden hoş bir şey değil.
Açıkçası sistem düzelene kadar üç büyüklerin melezleriyle düello yapmayı da düşünmüyorum.
Marcus L. Stanislaus
Marcus L. Stanislaus

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 3:50 am

Benim söylediğim şey şu Olimpos sitesindeki bütün üyeler eşittir. Fakat karakterler için aynı şeyin geçerli olması gerekmez. O zaman üç büyükler ile diğer tüm kulübelerin üye sayıları da eşit olmalı, değil mi?
Sapphire Nylenia Demexas
Thanatos'un Çocuğu
Thanatos'un Çocuğu
Sapphire Nylenia Demexas

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 4:02 am

Herkes üç büyükler çocuğu olmak istediği için hayır, gerekmez.
Ama kurgularında özel güçlerini serbestçe, istedikleri yerde kullanabilen karakterlerin bunu düelloda yapamaması bana mantıksız geliyor. Kaç karakter rp de zorda kaldığında özel gücüne başvurmuyor ki?
Edward J. F. Newgate
Edward J. F. Newgate

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 4:13 am

Benim kastettiğim o değildi Ali biliyorsun bunu. Düello eşit şartlarda karşılaşmayı gerektirir. Aynı şekilde mitlerde ve seride çok daha güçlü ''normal melez'' var. Birde şöyle bir şey var. Nyks dediğimiz tanrıça üç büyüklerden çok daha kadim ve büyük bir tanrıça. Smile Aynı şekilde Hestia'da öyle. Yani bura da koşulsuz şartsız düelloda güç kullanabilecekleri anlamına gelmez. Bu düello terimiminin ana kavramına ters düşer. Pekala başlangıç olarak bir üç büyük melezi güç olarak üstündür. Ama düello da bu gücü kullanması yasak olmalı... Benim karşı çıktığım bu. Düello iki melezin koşulsuz şartsız, hiç bir üstünlük olmaksızın yeteneklerini karşılaştırabileceği bir yer olmalı.
Marcus L. Stanislaus
Marcus L. Stanislaus

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 4:19 am

Nyks dediğimiz tanrı tüm tanrılardan daha eski olabilir fakat mitlerde görünen bir kahraman çocuğu var mı? Hatta mitleri geçtim, seride var mı? Ben güçlü olan normal melezler yok demiyorum. Sadece şunu düşün mesela, bir Poseidon çocuğunun mu su kontrolü daha çoktur, bir Amphitrite çocuğunun mu? Mesela seride Thalia ve Jason şimşek çaktırıyorlar, Percy suları kontrol ediyor. Diğer tanrıların çocuklarının böyle bir şey yaptığını görebiliyor muyuz seride? Şimdi herkes Leo örneğini verecek. Eğer öyle diyecek olursa ben de diyorum ki; seriye göre Hephaistos çocuklarına bu gücün verilmesiyle, üç büyük tanrının çocuklarının güç kullanmasını düşünün. Hangisi daha baskın duruyor? Seride Leo'dan önceki son ateş kullanıcısı 1600'lü yıllarda yaşamış. Fakat örneğin Jason'un da, Thalia'nın da özel güçler kullandığını görebiliyoruz.
Edward J. F. Newgate
Edward J. F. Newgate

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 4:37 am

Sen hala demek istediğimi yanlış anlıyorsun inat ile. Ben normal bir melezin üç büyüklerden çok güçlü olacağını söylemiyorum. Ya da herhangi bir melezin bir Zeus çocuğundan daha fazla ilahi güce sahip olacağını da kast etmedim. Dedim ki düello eşit şartlarda yapılmalı...
Athena
Admin/Tanrıça/Kamp Müdiresi
Admin/Tanrıça/Kamp Müdiresi
Athena

Düello Empty
MesajKonu: Geri: Düello   Düello Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 6:36 am

Üç Büyükler'in kulübeleri ile diğer melez kulübelerinin eşit olduğu nerede söylendi?

Biz bu kuralı birkaç arkadaşımla yaptığımız tartışmanın sonucunda koyduk. Dilerseniz şimdi sizlere mantığını anlatayım; Katılmak veya katılmamak size kalsın.
Zeus, Poseidon ve Hades kulübelerine girmek için rp puanınızın 85 üzeri olması gerekmektedir. Diğer kulübeler içinse alt sınır 70'tir. Her önüne geçen bahsi geçen üç kulübenin üyeleri arasına dahil olamaz çünkü alımlarında bizzat tarafımdan, seçici davranılır.

Kısacası, bu sitede Zeus-Poseidon-Hades melezi olmak PJO serisinin kurgusunun gerektirdiği gibi zordur. Eh, bir insan bu zoru başarıp bu üç kulübeden birine katıldıysa, biz de ona kendisini diğerlerinden ayıracak birtakım haklar tanımayı, sayı bakımından puanlamada haksızlığa uğramaları karşılığında getirmeyi uygun gördük. Üye sayıları normal bir kulübenin üçte biri kadar olabilen bu kulübeler, sadece arenadaki o düello alanında diğerlerinden kayrılıyor. Bunun da gerekli olduğu, birçok kişinin ortak fikriydi zamanında. Ben hala aynı şekilde düşünüyorum.

Kitap serisinde doğru düzgün bir düello yapıldığını söyleyemem. İlk kitapta Percy'nin Luke ve Annabeth ile eğitim amaçlı karşılaşmalarını görüyoruz. Kendisini geliştirmek isterken biri elbette özel güçlerini kullanmaz. Ah, bakın aklıma geldi. Percy'nin kitabın sonunda Ares ile yaptığı şey tam da teke tek bir düelloydu. Küçük bir melez ve bir tanrı. Hepimiz düello kelimesinin sözlük anlamını biliyoruz fakat şartları gerçek hayatta asla eşitleyemeyeceğiniz gibi (Aynı model bir kılıcı kullanan iki kişi? Biri bir başka model kılıç kullanmaya alışıkken diğerinin hayatı o model bir kılıç kullanarak geçtiyse? Tüm şartlar eşitken biri 20 yaşında ve 1.60 boyundaysa fakat diğeri 25 yaşında ve 1.70 boyundaysa?..) kitap kurgusunda da Rick Riordan'ın eşitlemeye çalışmadığı gibi, bizler de burada eşitlemiyoruz.

Zaten giriş puanları da göz önünde bulundurulduğunda görülüyor ki en azından siteye ilk üye oldukları zamanda, o kulübedekilerin puanları belirli bir sınırın üstündeymiş. Demek ki o kişiler, düello rp'sinin nasıl olması gerektiğini biliyorlar. Şimdi, kurgusunu özel eşya ve güçler kullanarak zayıflatırsa, bu ona kurgusal bir özgürlük ve avantaj sağlamaz. Düellolarda kurgusal alternatifleri fazla olan kişiler işe teknik olarak 1/0 yenik başlar. En azından biz hakemler, bunu böyle değerlendiriyoruz.

Haksızlık nedir? Bir kişinin eşit olmayan şartlar nedeniyle bir başka kişinin hakkına sahip olmasıdır. Düelloyu kazanan kişiye puan veya drahmi veriliyor mu? Hayır. Biri görevini yapmış, diğeri yapmamış mı sayılıyor? Hayır. Gerçek kazançların veya kayıpların olmadığı ortamlarda, haksızlık kelimesini kullanmak da yanlış değil mi öyleyse? O zaman siteyi sıfırdan kuralım ve puanlama sisteminde Zeus kulübesinin sonucunu 3 ile çarpalım. Böylece onlar da kendilerine yapılan gerçek haksızlığın önüne geçmiş olur, değil mi?

Son olarak, ben de Üç Büyükler'in kendi aralarında düello yapmasının, diğer melezlerin onlarla düello yapmamasının taraftarıyım. Kimse sizleri böyle düellolara zorlamadığına, düellolar her zaman sizin seçiminiz olduğuna göre, burada da bir haksızlık göremiyorum. O düello görevini pekala bir kardeşiniz veya başka kulübelerden arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. İsterseniz Üç Büyükler'in çocuklarından biriyle düello yapar ama onunla, güçlerin iki taraf için de geçersiz olması konusunda anlaşırsınız. Şartlar bireyin istek ve görüşüne göre, birey tarafından değiştirilebilir. Ufak ve büyütülmesi saçmalamaktan başka bir şey olmayan sorunlar için burada tartışma yaşanmasını da istemiyorum.

Başlık kilitleniyor. Umarım tatmin edici -en azından kabul edilebilir- bir cevap verebilmişimdir.
http://olimpos.my-rpg.com

Düello
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Düello Turnuvaları
» Düello Turnuvaları!
» Düello Kızları
» Düello Hakemleri
» Yon'la küçük bir düello